lee34

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Trojnásobná snaha.

Zamyslenie.

 

Predchádzajúci mesiac som trávila tak trochu oddychovo -pracovne.Mala som za úlohu namaľovať dvojportrét manželov a to podľa fotografie.Keďže som takých portrétov namaľovala už veľa,aj keď nikdy to nebol dvojportrét,úlohu som prijala.Nevedela som ako sa to podarí,ale rozhodla som sa bojovať,aj napriek uvedomeniu si rizík,ktoré prináša kresba ,alebo maľba ľudskej tváre z fotografie,v tomto prípade čiernobielej.Na farebnú reinterpretáciu som sa však tešila,aj keď riziko gýču bolo veľké.Okrem toho,že ma mnohí skúsení umelci od takéhoto počinu výrazne odhovárali,riskla som to.Asi najväčším problémom s ktorým som musela bojovať,bolo vystihnutie priestorových vzťahov,pretože ak človek nemá anatomické pomery ľudskej hlavy v malíčku ,môže to dopadnúť aj takto :

Tak takto to dopadlo na prvýkrát a okrem toho,že je výrazne potlačený priestor a modelácia hláv,nevhodná sa ukázala aj kompozícia s odseknutou časťou hlavy ženícha.K najobjektívnejším pripomienkam zobrazených a objednávateľa patrila pripomienka o tom,že sa nepodobajú ,oči muža sú nakreslené ako z nejakej animovanej rozprávky,a nevhodné tieňovanie nad ústami ženy,kde nadmerným použitím bielej farby vznikol polámaný objem a nereálna farebnosť.Laická pripomienka znela:že vraj biele fúzy :O)

Takto to dopadlo podruhýkrát a s touto verziou som asi najviac spokojná,teda z toho čo vzniklo.Napriek tomu sa táto verzia neujala,pretože zobrazení sú idealizovaní a vraj sa nepodobajú,čo musím akceptovať.Kompozícia a priestorová modelácia je však o niečo lepšia ako na prvom obrazku.

Tretia verzia je úplný nepodarok,táto verzia sa však paradoxne ujala najviac .


xxx | stály odkaz

Komentáre

  1. .
    hm , bolo by zaujimave vidiet predlohu. Ale poriadne sa pomenili obrazok k obrazku. Farbickami som nikdy nekreslila, alebo mozno je to suchy pastel . Mne sa najviac pozdava ujo z druhej a teta z tretej. Ale na druhej sa mi zda najlepsia akoze pletova farba . Mas vydrz takto to kreslit tri krat :)
    publikované: 17.08.2008 21:08 | autor: sygon (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014